2020 - Más az ízük, máshogy táncolnak a pohárban, szokatlan a megjelenésük, de ne siessünk ennyire előre!

Kedves Barátunk,

      aki ezeket a sorokat olvasod, örülünk hogy ránk találtál! Írunk neked, mert 2019-es boraink esetleg kérdéseket vetnek fel benned, hiszen eltérnek a megszokottól: szűretlenül, derítetlenül, hozzáadott kén nélkül kerültek palackba. Más az ízük, máshogy táncolnak a pohárban, szokatlan a megjelenésük, de ne siessünk ennyire előre!

 Mi 2016-ban, amikor az első borunkat készítettük már tudtuk, hogy ökológiai szemlélettel a szőlőben, és a pincében spontán erjesztéssel szeretnénk dolgozni. Sokan használnak élesztőket, tápsókat, enzimeket, hogy az általuk elképzelt módon irányítani tudják az erjedést és a bor fejlődését. Ez nem baj, bűn vagy hiba! Ez egy technológia, és hozzáállás. Mi abban hiszünk, hogy „biztonságosan élni veszélyes” (Irvin D. Yalom) tehát igyekszünk megtenni, ami a mi feladatunk a szőlőben, és a szüretkor, de tovább nem merészkedünk, hanem meghagyjuk a láthatatlannak a lehetőséget, hogy beavatkozzon borainkba.

 Sok baráti beszélgetés, kóstolás, tanulás után pedig kezdtük elhinni, hogy lehet kén nélkül is borokat készíteni. Sőt ezek a borok váltak számunkra origó ponttá, mert azt éreztük, hogy sokkal erősebb kifejezőképességük van, sokkal többet tudnak megmutatni abból a gazdagságról, amivel nap mint nap találkozunk a szőlőben, amit látunk a talajban, amit érzünk a bor seprőjében. Beleszerettünk a természetes borokba.

 Még csak tanuljuk ezt a folyamatot, és próbáljuk a borokat megérteni, a szőlőt megismerni és hálásak vagyunk a Jóistennek, hogy ezzel a gondolattal találkoztunk. A kihívás nagyobb, mint gondoltuk. Ezeket a borokat jól elkészíteni nehezebb, mint hittük. De ez még ösztönzőbbé teszi a vele való foglalkozást! Sok munkával, precíz szőlőműveléssel, rengeteg bizalommal, és sokszor hibákkal kézenfogva jár...

 Natúr bornak tekintjük az ökológiai gazdaságból származó, szűretlen, derítetlen borokat, amelyek kén nélkül kerülnek palackba, vagy maximum 30 mg/liter ként kapnak, de azt csak a palackozás előtt hozzáadva.

 A borokat nyugodtan érlelheted. Sokak állításával ellentétben nem mennek tönkre, savanyodnak meg stb. De bontás után nem érdemes hosszú ideig nyitva hagyni, mert a tapasztalatunk szerint két-három napot bírnak nyitott állapotban.  Nem szeretjük nagyon hidegen fogyasztani, mert ilyen állapotukban bezárkóznak. És mivel hordóban érlelődtek szeretik a levegőt, így nyugodtan lehet pohárban vagy dekantálóban kóstolás előtt 10-15 percet levegőztetni. 

 Reméljük legalább annyi örömet okoznak majd számotokra is, mint amennyit nekünk jelent Somló, a szőlő, és a natúr borok.

Felnőni a feladathoz 2020

Vilmos már ott ült a konyhában, és egy kisebb méretű kartondobozt csapdosott. Úgy nézett rám, mintha tudná, hogy mi van benne. Nóri szemén láttam...

Megint NEKED írok! (Születésnapodra) 2020

Itt porszívózol a szobám előtt. A műanyag fej ritmusosan nekiütődik az ajtónak. A küszöbről szedegeti össze hármunk közös életének felesleges maradványait. Tudom, hogy csak...